Goście festynu

Wojciech Bonowicz

Poeta, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. W ostatnim latach wydał m.in. „Wiersze zebrane” (2020), „Tischner. Biografia” (2020), tom poezji „Wielkie rzeczy” (2022), a także dwa zbiory gawęd-esejów – „Dziennik końca świata” (2019, 2024) oraz „Dziennik pocieszenia” (2024). Zaangażowany w różne działania społeczne, głównie na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszka w Krzywaczce pod Krakowem

Dariusz Dziektarz

Leśnik, w wolnych chwilach hobbystycznie staram się prowadzić edukację przyrodniczą w internecie. Autor książki „Rozejrzyj się! Fascynujący świat polskiej przyrody” o tym, co nam bliskie, a tak odległe. Szczególnie interesują mnie te aspekty świata przyrody, które pozostają przed nami w dużej mierze ukryte, jak: skomplikowane sieci zależności w ekosystemach czy komunikacja międzygatunkowa, bynajmniej nie tylko pomiędzy zwierzętami!

Marianna Dushar

Jest ukraińską pisarką, badaczką historii kuchni galicyjskiej, autorką książki „Lwowska Kuchnia, moja kulinarna podróż przez Galicję” (Wydawnictwo ZNAK Literanova), współautorką książki „Szlachetna kuchnia Galicji” (wraz z Ihorem Lylo, doktorem nauk historycznych) i kilku innych książek. Pisze pod pseudonimem „Pani Stefa”, stworzyła i prowadzi blog kulinarny oraz bibliotekę historycznych publikacji kulinarnych.

Maria Ekier

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki w pracowni profesora Jana Marcina Szancera i pracowni profesora Juliana Pałki w 1971 roku). Projektuje okładki, ilustruje książki dla dzieci oraz tworzy książki autorskie Otrzymała wiele nagród i wyróżnień (są wśród nich: plakieta BIB przyznana w 1999 i 2007 roku, wpis na Listę Honorową IBBY, tytuł Najpiękniejszej Książki Roku w konkursie PTWK dla autorskiej książki „Kocur mruży ślepia złote”, Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, tytuł Książka Roku PS IBBY za autorską książkę „Złotouste zero w zenicie”.

Łukasz Garlicki

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser teatralny, autor teledysków (m.in. dla Reni Jusis, Tomka Makowieckiego, Projektu WARSZAWIAK), muzyk, wokalista, współzałożyciel zespołu Projekt WARSZAWIAK, dj, fotograf, malarz. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej (wydz. Aktorski, wydz. Reżyserii Dramatu). Łukasz lubi przemieszczać się pieszo lub rowerem, gotować dla najbliższych, dużo i często być w wodzie (morzu, rzece, jeziorze, wannie…) oraz śmiać się. Lubi też piękno, spokój i czułość.

Julia Hamera

Absolwentka stosunków międzynarodowych. Od wielu lat związana zawodowo z telewizją, najmocniej z obszarem filmów i seriali. Autorka książek „Niech żyje Nam” i „Trzy Bieguny”. Joginka.

Agata Jabłońska

Artystka, aktywistka, historyczka sztuki, matka, muzealniczka. Tworzy wiersze, książki artystyczne, tkaniny, obiekty i zdjęcia, prowadzi warsztaty i wędruje. Pracuje Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest autorką Raportu wojennego (2017), dla moich dziewczyn (2021) i tomu Księżyc Grzybiarek (2023), jej wiersze znalazły się m. in w antologiach: Biji Rojava! (2019) Jak długo będziemy musieli (2020), Poetki na czasy zarazy (2021), Żeby ten wiersz był pudełkiem zapałek. Obiektywizm w polskiej poezji (2024) oraz Antologii KONTENTU (2021). Związana z nieregularnikiem Stoner Polski.

Jacek Jędrasik

Z wykształcenia psycholog. Z zawodu kompozytor i producent muzyczny. Współtwórca różnorodnych przedsięwzięć audio-wizualnych, m.in znanego zespołu – Projekt Warszawiak. Od kilkunastu lat tworzy muzykę teatralną. Współpracował z najważniejszymi warszawskimi scenami. Komponował muzykę do spektakli wystawianych na stołecznych deskach (m.in. T. Polski / T. Studio / T. Dramatyczny / T. Powszechny / T. Nowy /Och-Teatr) i nie tylko. Przedstawienia z jego muzyką pokazywane były, m.in. w Nowym Jorku, San Francisco, Londynie, Bostonie, czy Moskwie. Tworząc, czerpie inspiracje z surrealizmu, elektronicznej psychodelii, muzyki etnicznej, muzyki klasycznej oraz… ciszy. Ostatnio, często współpracuje z cenioną ukraińską dramatopisarką i reżyserką Saszą Denisową oraz Iwanem Wyrypajewem.

Zofia Karaszewska

Dziennikarka, promotorka czytelnictwa i joginka.

Pisała m.in. do „Newsweeka”, „Polityki” oraz dla portalu lubimyczytać.pl, przez wiele lat współpracowała z „Elle” i „Przekrojem”. Dziś związana z Fundacją Kosmos dla Dziewczynek. W Polskim Radiu przygotowywała cykle poleceń literackich „Look na book” oraz „Czy to, czy tamto?”. Autorka scenariuszy telewizyjnych do cyklu programów dla dzieci. Współautorka książek „Ada, to wypada!” i „Pod podszewką”. Założycielka nowatorskiej firmy Bibliocreatio, tworzącej kolekcje książkowe na indywidualne zamówienie oraz zajmującej się promocją literatury. Twórczyni kampanii społecznych promujących czytelnictwo „Czytaj, zobacz więcej” i „Czytam sobie”. Współpracuje z największymi instytucjami i markami w kraju – tworzy z nimi projekty promujące czytanie książek. Wyróżniona przez magazyn „Brief” miejscem w pierwszej 50 najbardziej kreatywnych osób w polskim biznesie.

Od czternastu lat praktykuje Ashtangę. Od dwóch lat prowadzi kameralne studio jogi Dakini Shala oraz jogowe warsztaty wyjazdowe w ramach FIKI https://fika.edu.pl/. Na „Hola, hola, literatura poprowadzi zajęcia z jogi i rozmowy wokół ciała w literaturze i poezji.

Grzegorz Kasdepke

Kiedyś najmłodszy redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, dzisiaj autor bestellerów, które stają się lekturami szkolnymi („Detektyw Pozytywka”). Zdobywca dziesiątek nagród ( m.in . za „Co to znaczy” czy serię o Kubie i Bubie). Ambasador Polszczyzny i Kawaler Orderu Uśmiechu. Jego książki przetłumaczono na 16 języków, 2 z nich zostały zekranizowane („Kacperiada” oraz „Wielka Księga Uczuć”). Wraz z Hubertem Klimko Dobrzanieckim wydał zbiór opowiadań dla dorosłych pod tytułem „Królik po islandzku”.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor powieści, nowel, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, scenariuszy, tekstów piosenek oraz filmów krótkometrażowych. Nominowany do nagród: Nike, Paszporty Polityki, Cogito, Angelus, Śląski Wawrzyn Literacki. Jego książki ukazały się w przekładzie na 18 języków. Filmy zaś prezentowane były na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Stały felietonista wrocławskiego miesięcznika Odra. Tłumaczy dramaty i poezję z języka islandzkiego. Zajmuje się również twórczością plastyczną i muzyczną. Miłośnik ludzi, zwierząt i dobrej kuchni. Mieszka we wsi Krasne i w Wiedniu. Leworęczny. A dokładniej-lewostronny.

Dyba Lach

Reporterka, dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje filmy dokumentalne, wydarzenia artystyczne, projekty kulturalne, spektakle i podcasty. Ukończyła PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografię Prasową w Instytucie Dziennikarstwa UW. Publikowała w Magazynie Pismo i Magazynie Reporterów Duży Format. Jest współautorką książek fotograficznych: „Stigma”, wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak Fundacji Batorego oraz „Rewizje”, nominowanej do nagrody Photobook of the Year 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo. Współtworzy duet artystyczno-dokumentalny Dyba & Lach.

Marta Lipczyńska-Gil

Absolwentka filologii polskiej na UMK w Toruniu. Redaktorka, autorka. Właścicielka wydawnictwa Hokus-Pokus, które założyła w 2003 roku. Do 2005 roku wydawała pismo „Twórcza Szkoła” – dwumiesięcznik skierowany do nauczycieli, pedagogów dyrektorów szkół. Od 2007 roku do dziś wydaje pismo o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms”. Ukazało się 36 numerów magazynu. Równolegle prowadzi wortal www.ryms.pl. Pisze artykuły przekrojowe, recenzje. Prowadzi spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wraz z Sylwią Stano współtworzy podcast „Ryms o gzyms”. Pisze własne teksty dla dzieci i nie dla dzieci. Wydała wyliczanki „Charcie harce”, „Syjamy mamy”, „Liczyć każdy może (ja, ty i bąk Bolek)” oraz „Ferment w mieście” – książka ta została nominowana do 17. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Za swoją działalność otrzymała nagrody: – Papierowy ekran – za stworzenie wortalu ryms.pl – Nagrodę PS IBBY – za upowszechnianie czytelnictwa – Gwarancję Kultury TVP Kultura – Pegazik Mama trójki dzieci, opiekunka dwóch psów.

Mira Marcinów

Doktorka psychologii, filozofka, pisarka. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka i dyrektorka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej (2019-2021) oraz prezeska Fundacji IFiS PAN. Przez ponad dekadę prowadziła terapię tańcem, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Szkoliła się w dziedzinie psychoterapii tańcem w Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii (Poznań). Szlify instruktora improwizacji ruchu i symboliki ciała zdobywała w Instytucie Dynamiki Tańca i Ruchu (Essen). Tańczy od 5 roku życia do dzisiaj, od tańca towarzyskiego, przez jazz, taniec współczesny, afro, flamenco, hip hop, tango, aż po taniec intuicyjny i dancehall. Autorka m.in. książek „Historia polskiego szaleństwa” i „Bezmatek” (za którą otrzymała Paszport „Polityki”)

Kaja Nowakowska

Z wykształcenia botaniczka. Skończyła m.in. Biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od zawsze zakochana w plemieniu roślin szczególnie tym rosnącym najbliżej nas: pod oknem, na trawnikach, między cegłami czy na nieużytkach. Botanika nazywa takie rośliny synantropijnymi i ruderalnymi. Ale dogaduje się tak naprawdę ze wszystkimi i bardzo lubi w ich towarzystwie snuć wspólne opowieści. Od ponad 10 lat współtworzy wraz z Gosią Ruszkowską projekt Mead Ladies w ramach którego prowadzi wykłady, prelekcje, warsztaty i spacery botaniczne na temat szeroko pojętej botaniki praktycznej oraz etnobotaniki w których odnajdziemy i dzikie rośliny jadalne i zielarstwo, barwierstwo, naturalne perfumy czy ręcznie robione kadzidła. Współautorka dwóch książek: „Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin” , Dzikie kiszonki i inne fermentacje” oraz ebooków z serii „Wiedźmi Ziołonotatnik”. Prowadzi też osobno na instagramie konto o edukacji przyrodniczej o nazwie Trzcinowisko na którym przybliża świat flory , fauny i fungi który spotykamy na co dzień. Stara się przekazać w nim swój zachwyt i radość ze spotkań ze światem ożywionym. Współpracowała z takimi instytucjami jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i wiele innych.

Justyna Ołtarzewska

Projektantka z 20-letnim doświadczeniem. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej w Poznaniu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie uczyła się tworzenia druku na tkaninie oraz grafiki użytkowej. Ma duże doświadczenie w projektowaniu odzieży scenicznej, biznesowej, dziecięcej oraz reklamowej. W swoim Atelier spełniła marzenie o ubieraniu kobiet i współtworzeniu z nimi kolekcji oraz szytych na miarę ubrań. Od kilku lat tworzy własne tkaniny – maluje na jedwabiu, projektuję druki, hafty, ozdoby i plisowania

Marta Pilarska

Czytelniczka, wydawczyni, księgarka, instagramerka, aktywistka literacka. Mieszka w Gdańsku. Na co dzień można ją znaleźć w wydawnictwie i księgarni Marpress, gdzie zajmuje się promocją i sprzedażą. Pisuje recenzje i przeprowadza wywiady m.in. dla portalu Gdańsk Miasto Literatury. Jurorka Plebiscytu Blogerów Książkowych „Lokomotywa”. Tegoroczna przewodnicząca jury w 12. Konkursie Poetyckim Fundacji Duży Format. Niedawno rozpoczęła przygodę z redagowaniem tomów poetyckich i redakcją prowadzącą książek.

Małgorzata Rejmer

Jest pisarką, reporterką i publicystką. Debiutowała w 2009 roku powieścią „Toksymia”, za którą była nominowana do nagrody Gdynia i PTWK. Przez osiem lat mieszkała na Bałkanach, czego rezultatem są jej dwie książki reporterskie: „Bukareszt. Kurz i krew” o Rumunii (2013) i „Błoto słodsze niż miód” o Albanii (2018). Za „Bukareszt” Rejmer otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Gryfię i Nagrodę TVP Kultura. „Błoto słodsze niż miód” przyniosło jej Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich i Nagrodę im. Arkadego Fiedlera. Wielokrotnie nominowana, m. in. do nagród Nike, Kapuścińskiego, Beaty Pawlak, National Geographic i innych. W 2023 roku opublikowała zbiór opowiadań o Polsce, Albanii i Kosowie, „Ciężar skóry”.

Michał Rusinek

Pracuje w Katedrze Teorii Komunikacji na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z retoryki, teorii pisania i creative writing. Autor wielu publikacji poświęconych językowi i retoryce. Bywa tłumaczem z języka angielskiego i pisuje felietony o języku polityki, a także książki dla dzieci i dorosłych.

Sylwia Stano

Wiceprezeska Fundacji Pankracy, kulturoznawczyni, pisarka, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu i przewodniczka po Puszczy Kampinoskiej. Prowadzi spacery po lesie i popularyzuje dziką przyrodę w mieście. Autorka książek dla dzieci i nie dla dzieci. Jest wnuczką śpiewaczki operowej Niny Stano, której postać zainspirowała ją do stworzenia Gusty Star w powieści „Opera na trzy śmierci” oraz autorką książek „Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny Kucyk” i „Oto jest Kaśka”. Pisze m.in. dla „Przekroju”, „Pisma” i „Rymsa”. Animatorka rynku książki i autorka ogólnopolskich kampanii społecznych promujących czytelnictwo, m.in. „Czytaj, zobacz więcej”. Wyróżniona przez magazyn „Brief” miejscem w pierwszej 50 najbardziej kreatywnych osób w polskim biznesie.

Ewelina Szyszkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wydawczyni publikacji z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, redaktorka i recenzentka, wykładowczyni Studium Kreatywnego Pisania Collegium Civitas, słuchaczka Szkoły Ekopoetyki. Jako Ewelina Matuszkiewicz autorka cyklu powieści, których akcja dzieje się w jej rodzinnych stronach („Biały latawiec”, „Noc komety”, „Cudne manowce”, „Wieża samotności”). Jej najnowsza książka „Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka” łączy elementy reportażu, wspomnień rodzinnych, książki krajoznawczej i osobistej relacji z wędrówki po terenach dawnego powiatu kozienickiego (Radomskie Towarzystwo Naukowe 2023). Inicjatorka i przewodniczka Rajdu Pieszego PTTK „Śladami Pawła Klimczuka”. Dwukrotnie nominowana do nagrody Człowieka Roku Powiatu Kozienickiego w kategorii Kultura (2019, 2023).