Kuratorki festynu „Hola, hola, literatura!”
Sylwia Stano
Wiceprezeska Fundacji Pankracy, kulturoznawczyni, pisarka, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu i przewodniczka po Puszczy Kampinoskiej. Prowadzi spacery po lesie i popularyzuje dziką przyrodę w mieście. Autorka książek dla dzieci i nie dla dzieci. Jest wnuczką śpiewaczki operowej Niny Stano, której postać zainspirowała ją do stworzenia Gusty Star w powieści „Opera na trzy śmierci” oraz autorką książek „Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny Kucyk” i „Oto jest Kaśka”. Pisze m.in. dla „Przekroju”, „Pisma” i „Rymsa”. Animatorka rynku książki i autorka ogólnopolskich kampanii społecznych promujących czytelnictwo, m.in. „Czytaj, zobacz więcej”. Wyróżniona przez magazyn „Brief” miejscem w pierwszej 50 najbardziej kreatywnych osób w polskim biznesie.
Zofia Karaszewska
Dziennikarka, promotorka czytelnictwa i joginka.
Pisała m.in. do „Newsweeka”, „Polityki” oraz dla portalu lubimyczytać.pl, przez wiele lat współpracowała z „Elle” i „Przekrojem”. Dziś związana z Fundacją Kosmos dla Dziewczynek. W Polskim Radiu przygotowywała cykle poleceń literackich „Look na book” oraz „Czy to, czy tamto?”. Autorka scenariuszy telewizyjnych do cyklu programów dla dzieci. Współautorka książek „Ada, to wypada!” i „Pod podszewką”. Założycielka nowatorskiej firmy Bibliocreatio, tworzącej kolekcje książkowe na indywidualne zamówienie oraz zajmującej się promocją literatury. Twórczyni kampanii społecznych promujących czytelnictwo „Czytaj, zobacz więcej” i „Czytam sobie”. Współpracuje z największymi instytucjami i markami w kraju – tworzy z nimi projekty promujące czytanie książek. Wyróżniona przez magazyn „Brief” miejscem w pierwszej 50 najbardziej kreatywnych osób w polskim biznesie.
Od czternastu lat praktykuje Ashtangę. Od dwóch lat prowadzi kameralne studio jogi Dakini Shala oraz jogowe warsztaty wyjazdowe w ramach FIKI https://fika.edu.pl/. Na „Hola, hola, literatura poprowadzi zajęcia z jogi i rozmowy wokół ciała w literaturze i poezji.
Marta Lipczyńska-Gil
Absolwentka filologii polskiej na UMK w Toruniu. Redaktorka, autorka. Właścicielka wydawnictwa Hokus-Pokus, które założyła w 2003 roku. Do 2005 roku wydawała pismo „Twórcza Szkoła” – dwumiesięcznik skierowany do nauczycieli, pedagogów dyrektorów szkół. Od 2007 roku do dziś wydaje pismo o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms”. Ukazało się 36 numerów pisma. Równolegle prowadzi wortal www.ryms.pl.
Pisze artykuły przekrojowe, recenzje. Prowadzi spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wraz z Sylwią Stano współtworzy podcast „Ryms o gzyms”. Pisze własne teksty dla dzieci i nie dla dzieci. Wydała wyliczanki „Charcie harce”, „Syjamy mamy”, „Liczyć każdy może (ja, ty i bąk Bolek)” oraz „Ferment w mieście” – książka ta została nominowana do 17. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
Za swoją działalność otrzymała nagrody: – Papierowy ekran – za stworzenie wortalu ryms.pl, Nagrodę PS IBBY – za upowszechnianie czytelnictwa, Gwarancję Kultury TVP Kultura, Pegazika. Mama trójki dzieci, opiekunka dwóch psów.